počasie_dt

Na začiatku júla sa môže veľmi ojedinele prekonať magická 40-ka

Čakajú nás neznesiteľné horúčavy. Extrémne výstupy, s ktorými GFS vyšiel už v stredu a rekordné až extrémne horúčavy udrú už o 5 dní. Horúco bude aj v pondelok ( 32°C ) a v utorok až ( 33°C ), je to však nič oproti anomálnym teplotám, ktoré dorazia už takto o týždeň a v piatok bude do 34°C, v sobotu do 36°C a v nedeľu na budúci víkend teplota dosiahne až 38°C, zároveň sa prekoná absolútny júnový rekord, ktorý má hodnotu 37,5°C a je z 22.6.2000 z Hurbanova, takže teplotu vyššiu ako 37,5°C, sme júni ešte na Slovensku nezaznamenali.

Neznesiteľná vlna horúčav bude pretrvávať až do začiatku júla

 

 

Horúci saharský vzduch zamieri zo severozápadnej Afriky, bude postupovať ponad Španielsko, Taliansko, Balkán až na Slovensko. Kým na Slovensku sme zažívali veľmi chladnú sobotu, navyše turistické chodníky boli už otvorené a v sobotu do nich napadol čerstvý sneh, tak v španielskom Madride prekonali júnový historický rekord s teplotou 40,0°C, v sobotu sa ten rekord prekonal s maximálnou dennou teplotou až 40,2°C ( nadmorská výška približne rovnako ako Poprad ), v Cordobe sa oteplilo až na 43,5°C - číže zaokrúhlená 44-ka, v Portugalsku bolo až do 43,8°C, dokonca aj mierny prímorský Lisabon hlásil teplotu 40,8°C.  práve extrémne teplý horúci vzduch sa z juhozápadnej Európy dostane až do strednej Európy. Severozápadná Afrika je v posledných dňoch poriadne prehriata a rozhorúčená, teploty sú, dokonca na rozsiahlych púšťach až o 3°C vyššie ako je tam obvykle. 

 

 

 

 

Ako začiatok blížiacich sa extrémnych horúčav môžeme považovať aj pondelok, keď bude už do 32°C v pri zemi, v 850hPa na juhozápade už bude do 15°C. V utorok, pred príchodom studeného frontu, sa prílev veľmi teplého vzduchu ešte zosilnie a teplota dosiahne 28/33°C, na severe územia bude tiež veľmi teplo, okolo 26°C, už by sa mali miestami vyskytnúť búrky. V stredu príde osvieženie vo forme studeného frontu a vo štvrtok nebude viac ako 27°C - front bude veľmi nevýrazný a v stredu sa ešte tesne pred príchodom v BB kraji môže otepliť na 30°C, vo štvrtok môže byť v závetrí BB kraja opäť teplo, ale iba 28/29°C, inde to bude 20/27°C. Chladnejšia bude po tieto dni najmä severná polovica Slovenska, kde front postúpi už ráno a dopoludnia, popoludní tam bude iba 19/24°C, aj vo štvrtok tam bude takáto teplota.

 

 

 

 

 

Extrémne horúčavy začnú podľa najnovších výstupov GFS už v piatok 23.6, teda 5-6 dní. Už v piatok sa nad juhozápadné Slovensko začne tlačiť jazyk veľmi teplého vzduchu s teplotami až do 17°C v 850hPa, čo prinesie v okolí Bratislavy, v centre Bratislavy, na Záhorí a na Žitnom ostrove maximálne denné teploty v piatok až do 34°C. V sobotu a v nedeľu, teda už najbližší víkend ( predpoveď na 6-7 dní ) advekcia horúceho saharského vzduchu zosilnie, už v sobotu by sa mala teplota vyšplhať v 850hPa nad juhozápadným sektorom na 18°C a teplota bude v 2 metroch až 35°C, v nedeľu - teda o týždeň bude v 850hPa teplota až do 21°C, v 2 metroch bude až 38°C. 

 

 

 

 

 

Tak teplo ako dlhodobá predpoveď, predpovedá v júni ešte od roku 1871 nikdy nebolo.

 

 

 

 

Teploty nad 37,5°C, ešte na Slovensku v júni nezaznamenali. Dlhodobá predpoveď predpovedá na nedeľu teploty v 850hPa až do 21°C, v 2 metroch až do 38°C, doterajší júnový rekord drží Hurbanovo 37,5°C z 22.6.2000. Na začiatku júna bude extrémne teplo a teploty dosiahnu prvé 2 júlové dni až 39°C, so vzduchovou hmotu v 850hPa až do 22°C. Už v stredu čakal model GFS pre najteplejšie oblasti Slovenska až do 38°C na 28.6. a v článkoch zatiaľ naša stránka informovala, že očakáva extrémne hodnoty, na potvrdenie horúčav si ešte minimálne do konca týždňa musíme počkať.Obr.: Už v pondelok bude dosť teplo - takto o týždeň bude teplota dosahovať hodnoty v 850hPa až 21°C, v 2 metroch bude až do 38°C.Obr.: V sobotu o dva týždne bude až do 39°C !


Komentáře k článku

počasie_dt pocasie_dt.blogy.in-pocasi.eu říká
21.06.2017

Studený front v podstate ani neprešiel !Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

Poslední články

O mně

Dobrý deň, volám sa Matej Kleinedler. Zaujímam sa o počasie už od roku 2016. Takisto ako meteorólog si fotím fotografie v prírode. Dokonca som sa niekoľkými mesiacmi registroval na Meteoinfo.sk. Mám aj iné záľuby trebárs tenis, alebo hokej. Na Meteoinfo.sk prispievam s aktuálnym počasím, pred niekoľkými dňami som konečne dostal meteostanicu. A moje predpovede nájde na tejto adrese: http://meteoinfo.sk/stanice/936-detva-sidlisko/predpovede. Mám 11 rokov. Posledná aktualizácia bola 23.11.2017

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí